Wybór technologii wykonania domu

W opisach projektów zamieszczanych w katalogach i na stronie internetowej Archetonu wymieniamy zastosowane w projektach technologie wiodące: wznoszenia ścian, układania stropów, konstruowania schodów oraz więźby dachu. Decydują one w największym stopniu o cechach użytkowych budynku, o tempie budowy i jej kosztach, a dalej – o możliwych technologiach pozwalających zamienić surową bryłę domu w wygodne mieszkanie.

Technologie wznoszenia ścian w projektach domów

Najczęściej stosowaną w budownictwie jednorodzinnym technologią wznoszenia ścian jest tradycyjna technologia murowana. Polega ona na układaniu elementów (pustaków, cegieł, bloków, bloczków itp.) i łączeniu ich ze sobą różnego rodzaju zaprawami. Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego wykonane są elementy, występują mury:

 • ceramiczne – technologia murowana – ceramika
  Ceramikę otrzymuje się z gliny rozrobionej z wodą, odpowiednio uformowanej, wysuszonej a ostatecznie wypalonej. Ceramiczne wyroby ceglarskie to: cegła pełna, kratówka, pustaki ścienne szczelinowe (np. typu Max) lub dodatkowo poryzowane (np. wyroby Porotherm). Ceramika budowlana jest materiałem optymalnie łączącym zalety wytrzymałości, ciepłochronności i względy zdrowotne we wznoszonych z niej konstrukcjach.
  Zobacz projekty domów w technologii murowana-ceramika
 • gazobetonu – technologia murowana – beton komórkowy
  Gazobeton (suporex, beton lekki) powstaje z betonu spienionego przy użyciu gazu (najczęściej CO2). Dzięki temu ma bardzo dobrą izolacyjność cieplną i jest lekki, ale jest stosunkowo kruchy (obie te cechy zależą od klasy gęstości określonego rodzaju gazobetonu). Szereg projektów powstało w pracowni Archetonu z bloczków gazobetonowych Ytong.
  Zobacz projekty domów w technologii murowana-beton komórkowy
 • Budowa-domow-wroclaw
 • Budowa-domow-wroclaw
 • Budowa-domow-wroclaw
 • Projekty-domow-wroclaw
 • silikatowe – technologia murowana – silikaty
  Silikaty otrzymywane są z mielonego palonego wapna, piasku o dużej zawartości krzemionki i wody. Wszystkie produkty wapienno-piaskowe składają się z tych samych minerałów, co naturalny piaskowiec. Silikaty mają znaczną gęstość przez co charakteryzuje je lepsza, niż inne materiały, wytrzymałość konstrukcyjna oraz zdolność akumulacji (gromadzenia) ciepła. Z bloków Silka Archeton zaprojektował m.in. domy energooszczędne w kolekcji EKO.
  Zobacz projekty domów w technologii murowana-silikaty
 • keramzytowe – technologia murowana – keramzyt
  Keramzyt jest lekkim kruszywem otrzymywanym przez wypalanie łatwo pęczniejących glin i iłów. Posiada wysoką izolacyjność cieplną, odporność na czynniki chemiczne i atmosferyczne oraz grzyby, szybko oddaje wilgoć. Materiały budowlane otrzymywane z keramzytu, choć klasyfikowane jako ceramiczne, nie zawierają składników zwiększających radiację naturalną. Dlatego zachowując zalety ceramiki są od nich zdrowsze. Wyroby keramzytowe reprezentują w ofercie Archetonu projekty z zastosowaniem produktów Optirock.
  Zobacz projekty domów w technologii murowana-keramzyt

Obecnie w Polsce coraz częściej budowane są ściany przy użyciu drewna, które może zostać wykorzystane do wzniesienia:

 • szkieletu ściany, skonstruowanego z gęsto rozstawionych słupków i belek o niewielkich przekrojach. Szkielet ten jest wznoszony element po elemencie na placu budowy – jest to szkielet drewniany
  Zobacz projekty domów w technologii lekkiego szkieletu drewnianego
 • szkieletu formowanego w gotowe przestrzenne elementy ścian w hali produkcyjnej i montowany następnie na budowie – jest to: prefabrykowany szkielet drewniany
  W obu przypadkach wypełnieniem szkieletu jest lekka izolacja termiczna. Po nałożeniu zewnętrznej warstwy styropianu elewację mogą tworzyć cienkowarstwowe powłoki tynkarskie lub cienki mur. Budynki szkieletowe są bardzo lekkie w porównaniu murowanymi, dlatego mogą być wznoszone na gruntach o słabej nośności. Dodatkową zaletą technologii prefabrykowanej jest uniezależnienie budowy od warunków atmosferycznych i bardzo szybkie tempo powstawania domu (nawet kilka tygodni od rozpoczęcia montażu na wcześniej przygotowanym fundamencie!).
  Zobacz projekty domów w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego
 • pełnej ściany drewnianej – jest to: konstrukcja bala drewnianego
  W ofercie Archetonu znaleźć można domy z bali drewnianych, zaprojektowane w bardziej dostępnej wersji – ściany ułożone są z tzw. półbali i dodatkowo ocieplone od wewnątrz. Cechą wyróżniającą technologię bala drewnianego jest (oprócz wszystkich zalet wynikających z użycia naturalnego, przyjaznego człowiekowi materiału) szczególny walor estetyczny wynikający z możliwości wyeksponowania urody drewna.
  Zobacz projekty domów w technologii bala drewnianego

 • Projekty-domow-wroclaw
 • Projekty-domow-wroclaw